Pokud projde plánovaný útok na veřejnoprávní média, nikdo "neušetří";

Andrej Ruščák
 
Ohledně České televize a Českého rozhlasu: je to přesně téma, na kterém se dá demonstrovat, proč je něco potřeba, i když to člověk nepotřebuje osobně.
 
Potřebuji Českou televizi nebo Český rozhlas já osobně? 
Striktně vzato ne - dobrých zdrojů informací mám spoustu. 
Ale proč se stavím za obě instituce? 
 
Ze dvou principiálních důvodů:
 
1) Pracuje tam spousta lidí, kterých si nesmírně vážím. 
Jak ČT, tak ČRo dávají prostor vynikajícím zahraničním zpravodajům, kteří prostě jedou na frontu (zdravím Martin Dorazín), zeptat se amerických magadezolátů (zdravím Jan Kaliba a Jana Ciglerova) nebo na syrské tržiště (zdravím Andreas Papadopulos) a přinesou v době epistemické krize a dezinfa kam se člověk podívá s vahou svojí osobní integrity informace, kterým můžeme věřit.
 
V době AI deepfakes, kdy lze za podvrh označit cokoliv, nejde za podvrh označit osobní svědectví respektované osoby a redakční práci respektované instituce. 
 
Pokud něco najdete na stránkách veřejnoprávního média, máte velmi slušnou šanci, že je to pravda. 
Ta pravda se tam píše česky, není ani pod tlakem inzerentů, ani oligarchů, a má ji každý dostupnou.
 
2) Volně to navazuje na první bod: přestože se na lineární vysílání nekoukám a ani ho neposlouchám (sleduji to na iRozhlasu nebo v iVysílání), spousta lidí ano. 
 
Spousta těchto lidí prostě nepůjde hledat informace složitější cestou, přestože jsou dostupné. 
Nebudou si platit jinak skvělý Deník N nebo Respekt, protože nejsou zvyklí za informace platit. 
Pokud zmizí nezávislá veřejnoprávní média, tyhle lidi obslouží třeba... Marek Španěl. 
To chceme?
 
Pokud projde plánovaný útok na veřejnoprávní média, nikdo "neušetří"; ty instituce se budou z našich kapes platit dál, jen se budou platit z daní, takže to nebude tak vidět - ale neušetří se; ale budou sloužit zájmům vlády, ne zájmům veřejnosti. 
 
Máme tu oligarchicko-fašistickou vládu. 
Pokud někdo chce oligarchicko-fašistická média, budiž mu přána, může si přečíst Parlamentní listy nebo Parlamentní listy pro lidi s maturitou (jinak též Echo24).
 
 Ale nevidím důvod, proč bychom měli tenhle hnůj platit z daní; kdo nevěří, že by to byl hnůj, ať si z archivu TVP pustí Wiadomości z doby PiSu nebo zprávy na M1 z doby Viktora Orbána. 
Přesně tohle chtějí i u nás.
 
Musíme média bránit.